“BARBIE” af Lee Sang Woo
Tirsdag den 19. marts kl. 19.30 i Husets Biograf

Efter at have åbnet sit samarbejde med to dokumentarfilm fortsætter Korea Klubben og Husets Biograf med spillefilmen “Barbie” fra 2011, som trods sin titel absolut ikke er egnet for små børn.

I stedet handler filmen om en lille koreansk pige, hvis største ønske er at blive adopteret og komme til USA. Da en amerikansk mand ankommer til byen, ser hendes drøm ud til at gå i opfyldelse, men spørgsmålet er, hvad der er hans egentlige motiv?

Pigen spilles af Kim Sae-ron, som også havde hovedrollen i en anden film om adoption, “A Brand New Life”, og desuden kendes fra actionhittet “The Man From Nowhere”. I “Barbie” får hun selskab af sin søster, Kim Ah-ron.

Filmen er instrueret af Lee Sang-woo, som har udtalt følgende om sin film:
“Barbie is not about the deep sadness and lingering of the adoption reality in Korea but about the right way of life and human dignity. I still don’t know how to live life but I know how hard it is to live life in a proper way.”

“Barbie” havde premiere ved filmfestivalen i Busan i Sydkorea i 2011 og har siden vundet prisen for bedste film ved Giffoni International Film Festival i Italien i 2012. Spilletid 97 min. Engelske undertekster.

Datoer for næste Filmaftener i Husets Biograf: 
16. april – 28. maj – 25. juni

For mere information om Korea Klubbens filmaftener i Huset, kontakt Lars Ahn Pedersen: lap@koreaklubben.dk

 

Husets Biograf
Rådhusstræde 13
1466 København K
Facebook

Billetter kan bestilles på følgende email: jack.stevenson@mail.dk
Pris for Korea Klubbens medlemmer: kr. 40,-
Pris for ikke-medlemmer: kr. 60,-
Billetter kan afhentes/købes fra kl. 18.30 (dankort kan ikke bruges, så husk kontanter).

Tag gerne venner og familie med!

barbie kopi