Rejseforberedelse og infomøde om Kulturrejse 2012 til Korea

Lørdag d. 14. april Købenavn kl. 14.00 – 17.00

I samarbejde med den svensk-koreanske rejsearrangør Meari Travel arrangerer Korea Klubben fra 6. – 20. oktober 2012 endnu en Kultur-grupperejse til Korea henvendt til adopterede og adoptivfamilier.

Det unikke rejseprogram er specielt udarbejdet til Korea Klubben og lægger vægt på at vise mange forskellige sider af Korea: kultur, natur, historie, mad, lokale traditioner og skikke. Derudover vil der være god tid til at opleve Seoul på nært hold, både seværdigheder, shopping og storbyliv. Rejseprogrammet er familievenligt.

– Koreansk guide og dansk rejseleder
– Egen bus under rundrejse i Korea
– Kvalitets-indkvartering (inkl. morgenmad) bl.a. 5-stjernet strandhotel, traditionelt koreansk hus, tempel, familiehotel og ferielejlighed
– Gruppe på max. 20 deltagere (min. 15)

Aktiviteter inkluderer bl.a. ture til nogle af de mest berømte koreanske seværdigheder, forskellige shows, møde med koreansk skoleklasse, tempelophold og skønne naturoplevelser. Der vil også være mulighed for at besøge HOLT eller KSS.

Få mere information på rejseinfomødet, lørdag d. 14. april, hvor Korea Klubbens Rejseteam vil præsentere programmet for 2012 og vise billeder fra sidste års Kulturrejse samt gennemgå praktisk rejseinformation:

Kulturhuset Indre By – Mødelokale 1
Charlotte Ammundsens Plads 3
1359 København K

Mødet er åbent for alle og er helt uforpligtende.

Tilmelding til infomøde : kulturrejse@koreaklubben.dk

Vi glæder os til at se Jer!
Korea Klubbens Rejseteam

 

Læs mere om Kulturrejse 2012 her