Korea Kulturrejse 2016
Grupperejse d. 8. – 22. oktober 2016 (åben for tilmeldinger)

I samarbejde med den svensk-koreanske rejsearrangør  Meari Travel arrangerer Korea Klubben hvert efterår i uge 41-42 en kulturrejse til Korea henvendt til adopterede og adoptivfamilier.

Det unikke rejseprogram er specielt udarbejdet til  Korea Klubben og lægger vægt på at vise mange forskellige sider af Korea:  kultur, natur, historie, mad, lokale traditioner og skikke. Derudover vil der være god tid til at opleve Seoul på nært hold, både seværdigheder, shopping og storbyliv. Rejseprogrammet er familievenligt.

  • Koreansk guide og dansk rejseleder
  • Egen bus under rundrejse i Korea
  • Kvalitets-indkvartering (inkl. morgenmad) bl.a. 5-stjernet strandhotel, traditionelt koreansk hus,
    tempel, familiehotel og ferielejlighed
  • Gruppe på max. 25 deltagere (min. 15)

Aktiviteter inkluderer bl.a. ture til nogle af de mest  berømte koreanske seværdigheder, Nanta Performance i Seoul, møde med koreansk  skoleklasse, tempelophold og skønne naturoplevelser. Der vil også være mulighed for at besøge HOLT eller KSS. Kontakt Korea Klubben i god tid for at høre  nærmere.

Korea Klubbens Rejseteam afholder infomøder om turen  og praktisk rejseinformation flere gange om året i København og Århus.

 

Kommende infomøder:

Århus: tbd
København: tbd

For yderligere information kontakt: kulturrejse@koreaklubben.dk

Se også: www.meari.se